Łuszczyca jest nieuleczalną chorobą skóry. Odpowiednia dbałość o naskórek pozwala jednak pozbyć się objawów.
Na czym polega łuszczyca?
Łuszczyca jest jedną z przewlekłych chorób skóry o podłożu autoimmunologicznym. Coraz częściej mówi się też o przyczynach genetycznych choroby. W jej przebiegu na skórze zauważalne są różnego rodzaju zmiany, które zdecydowanie obniżają choremu komfort życia. Najczęściej występują one w okolicach łokci, kolan, głowy. Warto też wiedzieć, że istnieje odmiana łuszczycy, która przebiega razem z zapaleniem stawów. Sama choroba jest nieuleczalna ale też niezakaźna. Jest wiele czynników, które powodują zmiany łuszczycowe. Wśród nich wyróżnia się na przykład chroniczny stres, palenie papierosów, niektóre leki, alkohol. U niektórych osób problem stanowi też spożywana żywność, na przykład cytrusy albo gluten. Problematycznym czynnikiem jest promieniowanie słoneczne – u wielu chorych chorych umiarkowana ekspozycja na słońce wycisza objawy, są jednak też takie osoby, u których słońce wywołuje atak. Dlatego niestety łuszczyca jest bardzo indywidualną kwestią i należy uważnie obserwować swój organizm żeby wiedzieć czego unikać.
Jak objawia się łuszczyca?
Łuszczyca jest dosyć charakterystycznym schorzeniem skóry, ponieważ na jej powierzchni powstają specyficzne wykwity, które mają łuskowaty charakter i czerwone zabarwienie. Mogą one pojawić się na całej powierzchni skóry, ale najczęściej występują na kolanach, na łokciach, a także na owłosionej skórze głowy. Na skórze pojawiają się srebrzyste łuski, które są wypukłe pod palcem. U niektórych pacjentów są to pojedyncze zmiany, u innych większe plamy.
Jak pomóc sobie chorując na łuszczycę?
Łuszczyca to poważny problem estetyczny u wiele osób wywołujących kompleksy, a ponadto uciążliwy świąd skóry. Nie ma na to schorzenie skutecznego lekarstwa, mamy natomiast leczenie objawowe. Najważniejsze w walce z łuszczycą jest zidentyfikowanie czynnika, który powoduje ataki i unikanie go. Warto skonsultować się z dermatologiem, który zaproponuje odpowiednie leczenie. U niektórych pacjentów świetnie sprawdza się hydrokortyzon w różnego rodzaju produktach takich jak kremy czy maści. Pozwalają one ograniczyć swędzenie skóry i przywrócić komfort życia pacjentowi. W leczeniu objawowym łuszczycy stosuje się również często kwas salicylowy, który ogranicza powstawanie łusek. Warto też zwrócić uwagę na gamy kosmetyków z ceramidami, których głównym zadaniem jest odbudowa płaszcza hydrolipidowego skóry stanowiącego specyficzną warstwę ochronną. Pozwala on zatrzymać w skórze wilgoć i ograniczyć przesuszenie naskórka, dzięki temu mniejsze jest ryzyko powstawania wykwitów. Kosmetyki z ceramidami stosować można już u dzieci od pierwszych dni życia. U tych najmłodszych pacjentów można też stosować emolienty, które sprawdzają się w różnych schorzeniach skóry takich jak na przykład atopowe zapalenie skóry. Nawilżają one, ale również natłuszczają skórę. Jednym z największych „sprzymierzeńców” schorzeń skóry jest przesuszony nadmiernie naskórek, o który nietrudno. Wystarczy nieodpowiednio dobrana pielęgnacja, ogrzewanie czy klimatyzowane pomieszczenie. Warto wiedzieć jak radzić sobie z łuszczycą, aby znacząco poprawić komfort życia.