Newsy ze świata

Wiadomości z całego świata

MEDYCYNA

Astygmatyzm – konsekwencje, rozpoznanie i leczenie

Problemy ze wzrokiem są jedną z najczęściej występujących dolegliwości zdrowotnych na całym świecie. Jedną z dolegliwości, które są szczególnym utrapieniem w przypadku widzenia, jest astygmatyzm. To zaburzenie, które dotyka również wielu osób w Polsce, a co gorsze, często bywało dotąd nierozpoznane przez długi czas lub rozpoznane mylnie jako inna wada wzroku. Tymczasem odpowiednia korekcja tej wady pozwala funkcjonować zupełnie normalnie.

Czym jest astygmatyzm i jak go rozpoznać?

Astygmatyzm jest wadą wzroku, która polega na nierównomiernej krzywiźnie rogówki lub soczwki oka. W przypadku, gdy krzywizna rogówki lub soczewki nie jest prawidłowa (jest zakrzywiona bardziej w jednym kierunku), skutkiem może być niewłaściwe skupianie się promieni światła i w efekcie niewyraźne, zniekształcone widzenie. Oto najczęstsze dolegliwości i symptomy astygmatyzmu:

  • Rozmazany lub zniekształcony obraz;
  • Zmęczenie oczu po dłuższym czytaniu lub pracy przy urządzeniach;
  • Mrużenie oczu w celu poprawienia ostrości widzenia;
  • Problemy z oceną odległości;

Astygmatyzm niestety również bardzo często współwystępuje z innymi wadami wzroku jak krótkowzroczność lub dalekowzroczność co przez całe dekady utrudniało jego prawidłowe rozpoznanie. Dzisiejsza technika i medycyna robią to jednak znacznie skuteczniej i sytuacje z błędnymi diagnozami są o wiele rzadsze.

Przyczyny i rodzaje astygmatyzmu

Etiologia astygmatyzmu jest dość jasna. Zazwyczaj rozwija się on jako wada wrodzona, co powinno szczególnie uwrażliwić nas na zdrowie naszego dziecka, w przypadku gdy jedno z rodziców lub oboje cierpią na astygmatyzm. Jednak czasami wada ta może pojawić się wskutek chociażby wykonywanych zabiegów oka lub urazów mechanicznych, na przykład po wypadkach. Wyróżniamy astygmatyzm rogówkowy, który wynika z nieprawidłowej krzywizny rogówki oraz soczewkowy, gdy wynika bezpośrednio z wady naszej soczewki.

Metody korekcji astygmatyzmu

Na szczęście astygmatyzm można skutecznie korygować na kilka sposobów. Najczęściej stosowaną metodą jest noszenie okularów ze specjalnymi soczewkami, które kompensują wadę doskonale. Dla osób preferujących rozwiązania nieco wygodniejsze, dobrym pomysłem mogą okazać się także toryczne soczewki kontaktowe, dostępne w CooperVision.pl w wersjach jednodniowych, jak też miesięcznych. Soczewki z rodziny Clariti to modele silikono-hydrożelowe, z filtrem UV oraz specjalną, oddychającą powłoką. To niweluje ryzyko podrażnień oczu. Wybór soczewek kontaktowych jest dedykowany przede wszystkim osobom aktywnym i tym, którzy z innych przyczyn nie chcą korzystać z okularów.