Chessbase pozwany przez twórców Stockfisha
Jak powszechnie wiadomo, Stockfish jest darmowym, open-source’owym silnikiem, z którego każdy może korzystać w taki sposób, jaki tylko chce. Problem pojawia się jednak, gdy ktoś używa ogólnodostępnych materiałów i podpisuje się pod nimi swoim nazwiskiem – a to niestety zrobił Chessbase.
Fat Fritz 2, czyli nieudana próba plagiatu
W lutym bieżącego roku Chessbase wypuściło do sprzedaży nowy silnik – „autorski” Fat Fritz 2, którego cena wynosiła ok. 100 euro. Największym udoskonaleniem miała być dodana sieć neuronowa, stworzona przez Alberta Silvera. Jednak jak twierdzą specjaliści ze Stockfisha ta sieć w żaden sposób nie wpływa na silnik, który jest zwykłym plagiatem. Jak zauważył jeden z użytkowników Reddita, city-of-stars:
„(…)TCEC (Top Chess Engine Championship, turniej, w którym udział biorą silniki szachowe tworzone przez różnych programistów. przyp. red.) stosuje trzy ustalone kryteria, aby określić, czy konkurujące silniki są „unikalne”. Dwa z następujących elementów muszą być różne:
- Sieć neuronowa, w tym plik z wagami.
- kod do szkolenia wspomnianej sieci neuronowej
- Silnik napędzający wspomnianą sieć.
Fat Fritz 2 i Stockfish różnią się tylko pierwszym kryterium, ponieważ Silver wprowadził kilka małych modyfikacji (…). Ale pozostałe dwa są dokładnie skopiowane ze Stockfisha. Dlatego nie można ich uznać za odrębne silniki. Teraz porównajmy to z innym komercyjnym silnikiem szachowym sprzedawanym przez ChessBase, Dragon NNUE firmy Komodo. Dragon NNUE jest również oparty na NNUE, ale znacząco różni się od Stockfisha we wszystkich trzech powyższych kryteriach. Dlatego nie ma mowy o naruszeniu licencji GPL.
Chessbase jednak dumnie prezentował Fat Fritza 2 jako silnik, który będzie „nowym numerem 1”. W rzeczywistości okazało się, że Fat Fritz 2 opierał się na wersji deweloperskiej Stockfisha 13 – dlatego był silniejszy od dwunastki.Cała sytuacja przyśpieszyła wydanie Stockfisha 13 (obecnie najnowszą wersją jest Stockfish 14).
Oficjalne oświadczenie zespołu Stockfish (w języku angielskim) możecie przeczytać tutaj, a jako dodatkową lekturę polecam ten artykuł ze strony chess24.
Obecny stan konfliktu
W ciągu ostatnich miesięcy zespół Stockfisha, wspierany przez certyfikowanego adwokata z zakresu prawa autorskiego i medialnego w Niemczech, walczył o egzekwowanie licencji Stockfisha. Sprzedaż pochodnych Stockfisha jest możliwa dzięki licencji GPLv3, której zespół Stockfisha udziela, ale nie bez wymagań. W szczególności, licencja stanowi, że jeśli ktoś rozprowadza program pochodny od pracy zespołu Stockfisha, musi udostępnić odpowiednie modyfikacje źródeł oraz wszystkie informacje potrzebne do zbudowania tego programu. Dopiero po wyraźnym poinformowaniu A. Silvera o naruszeniu licencji, CB udostępnił pasujące źródła C++, ale nie wagę netto).
Starania te zaowocowały wycofaniem płyt z Fat Fritzem 2 i ograniczeniem sprzedaży silnika Houdini 6. Spór jednak nie zakończył się na drodze pozasądowej. Ze względu na liczne naruszenia ze strony Chessbase’a, czołowi programiści Stockfisha podjęli decyzję o całkowitym zerwaniu licencji GPL z Chessbasem.
ChessBase ignoruje jednak fakt, że nie ma już prawa do dystrybucji Stockfisha, zmodyfikowanego lub niezmodyfikowanego, jako części swoich produktów. W związku z tym zespół Stockfisha postanowił wejść na drogę prawną i złożył pozew sądowy.
Oficjalne oświadczenie zespołu Stockfisha na temat pozwu
W tłumaczeniu niektórych zwrotów pomagał translator DeepL
Artykuł Chessbase pozwany przez twórców Stockfisha pochodzi z serwisu Infoszach.
Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.