Newsy ze świata

Wiadomości z całego świata

MEDYCYNA

Poród – czas spotkania

Oczekiwanie na pojawienie się dziecka trwa aż czterdzieści tygodni. Ciąża dla niektórych kobiet jest lekka, bezproblematyczna, wręcz czasami przyjemna, inne natomiast wspominają ją jako trudną, problemową i utrudniającą funkcjonowanie.

Punktem kulminacyjnym ciąży i jednocześnie tym pierwszym spotkaniem maluszka ze światem jest poród – może być naturalny albo drogą cesarskiego cięcia. Tu zaczyna się wasza wspólna historia.

Oznaki zbliżającego się porodu

Za ciążę donoszoną uważa się tę, której długość wynosi co najmniej 37 tygodni. Od tego czasu dziecko jest w pełni rozwinięte: narządy wewnętrzne, płuca, wykształcony jest odruch ssania. Mówiąc najprościej – zdrowy noworodek jest w pełni gotowy do życia poza organizmem mamy.

Oznaki zbliżającego się porodu potrafią niejednej mamie spędzić sen z powiek – czy skurcz jest przepowiadający, czy to już ten porodowy? Czy ta wydzielina na papierze to czop śluzowy?

Jak rozpoznać oznaki zbliżającego się porodu?

  • Częste skurcze przepowiadające – mogą one przybierać formę twardnienia brzucha. Są bezbolesne.
  • Obniżenie się brzucha – ciężarna może zauważyć, że brzuch jest nisko, jakby opadał w kierunku ziemi.
  • Biegunka, problemy trawienne;
  • odejście czopa śluzowego – od tego czasu poród może zacząć się w przeciągu tygodnia.

Niektóre kobiety nie doświadczają lub nie zauważają symptomów zbliżającego się porodu, a jego rozpoczęcie zwiastuje już odejście wód płodowych lub bolesne skurcze rozwierające szyjkę macicy.

Poród naturalny

Poród naturalny można podzielić na fazy. Podczas pierwszej, ciężarna doświadcza bolesnych skurczów, podczas których następuje rozwieranie się szyjki macicy. Pierwsza faza porodu może trwać nawet 10 godzin – u kobiet, które wcześniej nie rodziły. Z każdym kolejnym porodem ten czas będzie krótszy. W tym czasie wskazane jest chodzenie, przybieranie pozycji wertykalnych, delikatne masaże i ciepła kąpiel.

Druga faza porodu to skurcze parte – podczas których macica kurczy się w sposób wypychający dziecko z łona matki. Szyjka macicy osiąga wówczas 10 centymetrów rozwarcia i jest gotowa, aby główka dziecka mogła się przez nią przecisnąć. Czas tej fazy porodu to od kilku minut do dwóch godzin, choć zazwyczaj rodzenie z ochroną krocza zajmie do pół godziny.

Trzecia faza porodu to urodzenie łożyska i odcięcie pępowiny. Aby zostało ono wydalone – kobieta znowu musi przeć, choć nie tak silnie, jak w przypadku II fazy. Jeśli krocze pękło lub zostało nacięte – będzie zszywane.

Poród przez cesarskie cięcie

Poród przez cesarskie cięcie może zostać wykonane tylko, gdy istnieją ku temu wskazania. W Polsce nie ma możliwości wykonania operacji na życzenie.

Kobieta przygotowująca się do operacji zostaje zacewnikowana, zostaje założony wenflon oraz otrzymuje jednorazowe ubranie do operacji. Najczęstszą formą znieczulenia stosowaną przy cięciu cesarskim jest podpajęczynówkowe. Kobieta zachowuje świadomość oraz dotyk, jednak nie odczuwa bólu.

Narodziny dziecka następują poprzez nacięcie powłok brzusznych oraz macicy. Lekarz wyciąga dziecko po kilku minutach od rozpoczęcia operacji. Podczas gdy dziecko jest mierzone i ważone, mama leżąca na stole operacyjnym ma zszywane wszystkie rozcięte wcześniej powłoki brzuszne i macicę.

Pobyt w szpitalu

Jeśli porodowi nie towarzyszyły komplikacje, a dziecko urodziło się zdrowe, w terminie i prawidłową masą urodzeniową – mama oraz dziecko opuszczają szpital po dwóch dobach. Niezależnie od tego, czy rodziłaś przez cesarskie cięcie, czy siłami natury – wiele szpitali oferuje możliwość otrzymania pierwszej wyprawki Niebieskie Pudełko „Skarb Malucha„. Spytaj się o tę możliwość położnych pracujących na oddziale.