Newsy ze świata

Wiadomości z całego świata

CIEKAWOSTKI

Atopowe zapalenie skóry – sposoby radzenia sobie z chorobą

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, z którą można radzić sobie na wiele sposobów.

 

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, z którą można radzić sobie na wiele sposobów.

Na czym polega atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, która może trwać od wczesnego dzieciństwa przez całe życie. Mimo wielu lat badań nad tym schorzeniem nie udało się ustalić jego jednoznacznej przyczyny. Wielu lekarzy twierdzi, że ma ono podłoże genetyczne, autoimmunologiczne. AZS polega na okresowym zaostrzaniu się stanu skóry, występowaniu świądu, grudek, pęcherzyków z płynem surowiczym, wysypek i plam, w odpowiedzi na różnego rodzaju czynniki. Żeby rozpoznać AZS i nie pomylić go z innymi zmianami skóry, warto skonsultować się z dermatologiem, szczególnie, że u każdego AZS może być wywołany innym czynnikiem Charakterystyczny dla atopowego zapalenia skóry jest przebieg z remisjami i nawrotami. Warto zadbać o to, aby nie występowały te czynniki które powodują ataki.

Beautiful Asian young woman apply cream or lotion on her arm for protect dry skin for moisturizing on skin. Healthy skin of young female doing self care at home. Woman self care concept

U kogo może wystąpić atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry najczęściej zaczyna się już w dzieciństwie. Niewielu dorosłych doświadczyło ataków po raz pierwszy dopiero w późniejszych fazach życia. Na AZS narażone są dzieci rodziców, u których występują atopowe zapalenie skóry lub inne choroby autoimmunologiczne. Ataki pojawiają się u osób, które mają na przykład problem z chronicznym stresem, kontakt z alergenami takimi jak detergenty, kosmetyki lub nawet drażniące tkaniny. Zaostrzenie choroby może wystąpić również w związku ze zmianami temperatury, poceniem się czy zbytnią ekspozycją na słońce (warto jednak pamiętać, że umiarkowane wystawienie się na promieniowanie słoneczne może pomóc w przebiegu choroby i złagodzić jej objawy). AZS przebiega w fazach – pierwszą z nich jest faza niemowlęca, które występuje u dzieci od narodzin do drugiego roku życia. W tej fazie zmiany najczęściej dotykają głowy. W późniejszych latach objawy atopowego zapalenia skóry pojawiają się również w zgięciach łokci czy kolan lub na dłoniach. W fazie przebiegającej u młodzieży i dorosłych AZS atakuje także górne części ciała i okolice ust.

Jak pomóc sobie w przebiegu AZS?

AZS jest chorobą nieuleczalną, jednakże jest wiele sposobów, które pozwolą złagodzić objawy. Przede wszystkim, warto unikać tych czynników, które powodują ataki – dzięki temu naprawdę przez długi czas można się uchronić przed nawrotami choroby. Warto skonsultować się z lekarzem ponieważ wielu chorym pomagają leki immunosupresyjne, które zmniejszają objawy takie jak na przykład świąd. Podstawą w walce z AZS jest odpowiednia pielęgnacja skóry –niezwykle istotne znaczenie mają tutaj dobierane kosmetyki. Najpopularniejszym wyborem są produkty emolientowe, dzięki którym można wyraźnie złagodzić stan skóry, zregenerować ją, ale przede wszystkim natłuścić naskórek i zadbać o odbudowę warstwy hydrolipidowej. Dzięki temu skóra jest nawilżona – wysuszenie naskórka również może nasilać objawy AZS. Drugą bardzo dobrą opcją są kosmetyki ceramidowe. Można je stosować już od pierwszych dni życia pomagają one zabezpieczyć skórę przed nadmiernym wysuszeniem i regenerują ją. Ceramidy na atopowe zapalenie skóry u dzieci pozwalają powstrzymać zmiany, które prowadzą do trudno gojących się egzem.