Newsy ze świata

Wiadomości z całego świata

Kiedy stosować niacynamid, a kiedy lepiej z niego zrezygnować? - 1 2025
MEDYCYNA

Kiedy stosować niacynamid, a kiedy lepiej z niego zrezygnować?

Niacynamid to ceniony składnik serum, kremów i innych kosmetyków do codziennego stosowania. Rozjaśnia cerę, zmniejsza pory i reguluje pracę gruczołów łojowych – jest sprawdzonym składnikiem aktywnym w kosmetykach do cery trądzikowej, łojotokowej i problematycznej. Choć łagodzi podrażnienia, to nieumiejętnie stosowany może też je spowodować. Jak w takim razie używać produktów z tą formą witaminy B, aby pomóc, a nie zaszkodzić skórze?

Jak działa niacynamid?

Niacynamid ma bardzo niski potencjał drażniący.

  • Przyczynia się do utrzymywania odpowiedniego nawilżenia skóry i pomaga wyregulować wydzielanie sebum.
  • Bierze udział w procesie produkcji ceramidów, stymulując je do powstawania – ma więc duże znaczenie dla funkcji bariery hydrolipidowej.
  • Ma też pozytywny wpływ na koloryt skóry. Dzięki niemu nowe przebarwienia nie powstają, a istniejące rozjaśniają się.
  • Jest bardzo skuteczny w terapiach antytrądzikowych, ponieważ działa antybakteryjnie i hamuje łojotok.
  • Łagodzi stany zapalne i działa antystarzeniowo.

Jednak aby niacynamid przyniósł oczekiwane rezultaty, należy go stosować umiejętnie. W przeciwnym razie może podrażnić naszą skórę.

Kiedy stosować niacynamid, a kiedy lepiej z niego zrezygnować? - 2 2025
Oil, skincare and woman for beauty, product and cleaning, wellness and hygiene closeup. Face, facial and serum by model and essential oils, retinol or anti aging skin moisturiser, liquid or mask.

Jak często stosować niacynamid?

Warto trzymać się zasady stopniowego wprowadzania składnika aktywnego. Czy niacynamid można stosować codziennie? Teoretycznie tak, ale na początku sięgaj po serum 2 razy w tygodniu. Jeśli skóra się przyzwyczai i będzie na niego dobrze reagować, możesz serum stosować nawet codziennie. Witamina B3 szczególnie dobrze sprawdzi się w pielęgnacji skór tłustych i trądzikowych.

Ale uwaga! Sprawdź, czy w składach innych kosmetyków do codziennego stosowania, np. kremów czy podkładów, nie ma też witaminy B3, czyli właśnie niacyny. Co za dużo, to niezdrowo – niacynamid w zbyt dużych dawkach może przesuszyć skórę. Zwróć uwagę też na jego stężenie. Przyjmuje się, że najlepsze działanie terapeutyczne mają produkty z niacyną, gdzie jej stężenie nie przekracza 5%.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, zanim sięgniesz po serum z niacynamidem?

Zobacz, jakie inne składniki aktywne zawiera Twój kosmetyk. Jeśli niacynamid połączono z kwasami AHA lub BHA, to stosuj produkt ostrożnie. Serum kwasowe działa rewelacyjnie na cery problematyczne, ale zbyt częste stosowanie kwasów może osłabić barierę hydrolipidową i zamiast pomóc, pogłębi problem trądziku czy zaskórników. Warto więc stosowanie takiego serum przeplatać z pielęgnacją mocno regenerującą, zachowując zdrowy balans.

Kiedy składnik może przesuszać skórę?

Niacynamid zawiera również kwas nikotynowy – jeśli Twoja cera jest bardzo sucha, może ją dodatkowo przesuszyć, prowadząc do podrażnień. Poza tym działa stymulująco i trzeba mieć świadomość, że każda substancja o działaniu stymulującym może podrażniać. I choć składnik jest doskonale tolerowany przez większość cer, nie każda skóra musi się z nim polubić. Pamiętaj, by serum wprowadzać stopniowo, np. 3 razy w tygodniu. Jeśli po jakimś czasie zauważysz poprawę, kontynuuj kurację, używając kosmetyku 2-3 razy w tygodniu. Gdyby skóra się przesuszała lub podrażniała, odstaw na jakiś czas produkt i sięgnij po niego znów za kilka tygodni.